از تنیس می توان به عنوان یک ورزش یا یک فعالیت تفریحی با دوستان و خانواده نام برد . بازی تنیس یک ورزش خوب برای حفظ سلامتی ، تناسب اندام ، افزایش توانایی بدن ، افزایش چابکی و….. می باشد که علاوه بر آن تنیس مزایای اجتماعی و روانی فراوانی نیز فراهم می کند.


تاریخچه ی ورزش تنیس

بریتانیا اولین مکانی بود که تنیس در آن پدیدار شد و هاری جم در لمینگتن انگلستان آن را بیشتر به اشراف زادگان معرفی کرد و در ادامه به تمامی کشورهای انگلستان گسترش یافت و علاقه مندان زیادی را در آن زمان به خودش جذب کرد. اما در واقع این ورزش در اواخر قرن ۱۲ و اوایل قرن ۱۳ در کشور فرانسه ابداع شده که در آن زمان زیاد جدی گرفته نشده بود و در سال ۱۸۷۲ بصورت جدی این ورزش از بریتانیا به همگان معرفی شد. اولین مسابقات تنیسی که به صورت رسمی انجام شد مسابقات ویمبلدون ۱۸۷۷ در باشگاه تنیس و کروکت انگلند بود و امروزه این مسابقات ویمبلدون یکی از بزرگترین گرند اسلم های تنیس جهان است. همچنین در ادامه مسابقات یو اس اوپن سال ۱۸۸۱، دیوس کاپ در ۱۸۹۹ و اوپن فرانسه در سال ۱۹۱۸ برگزار شدند.

نحوه امتیازگیری در تنیس

تنیس ، جزء ورزش های سخت و پرتحرک محسوب می شود که بصورت دو نفره (تکی) یا چهارنفره (دوبل یا تیمی) بازی می شود. هر بازیکن باراکتی که در دست دارد باید توپی که از جنس نمد یا لاستیکی را به زمین حریف بزند تا جایی که یا دوبار به زمین حریف برخورد کند یا جوری زده شود که بعداز برخورد یکباره توپ به زمین، حریف قادر به گرفتن آن نباشد تا امیتاز را به دست بیاورد.

تنیس در زمین های مختلفی مانند رس یا خاکی، چمن، سخت و موکت یا فرش انجام می شود ابعاد زمین های مختلف برابر یکدیگر است و باید به این صورت باشد که محوطه هر بازیکن ۱۱٫۸۹ متر طول و ۱۰٫۹۷ متر عرض داشته باشد. منطقه ایی که سرویس زننده در زمین باید بزند، محوطه ایی است به طول ۶٫۴۰ متر و عرض ۴٫۱۱۵ متر است و دو طرف محوطه زمین هربازیکن، منطقه ایی برای اوت به عرض ۱٫۳۷ متر در نظر گرفته شده است.

امتیاز دهی در تنیس خاص است بصورتی که، در هر گیم که بصورت ۱۵، ۳۰ و ۴۰ امتیاز گذاری شده است و بازیکنان، در مجموع ۶ گیم بازی، یک ست را به اتمام می رسانند. هر مچ یا بازی تنیس هم حداکثر ۵ و حداقل ۲ ست شش گیمه را دربرمی گیرد و درپایان بازیکنی که ست های بیشتری گرفته باشد برنده نهایی اعلام می شود. در گرنداسلم های بزرگ و حرفه ای تعداد ست ها در حداکثر مقدار خود در ۵ ست برگزار می شود.

یک ساعت بازی تنیس تکی حدود ۶۰۰ کالری برای مردان و ۴۲۰ کالری برای زنان می سوزاند.

مزایای تنیس :

 • افزایش ظرفیت هوازی
 • کاهش فشار خون
 • پیشرفت عملکرد متابولیک
 • افزایش تراکم استخوان
 • کاهش چربی بدن
 • افزایش تراکم استخوان
 • کاهش چربی بدن
 • افزایش استحکام و انعطاف پذیری ماهیچه ها
 • افزایش سرعت واکنش بدن

مزایای دیگر :

 • یک ورزش بدون اصابت و تماس
 • یک راه خوب برای گذراندن زمان با دوستان و ملاقات آنها
 • برای کلیه سنین با هرسطحی از مهارت مناسب می باشد
 • مفید برای کاهش استرس
 • وابسته به جوانی و قدرت بدنی نمی باشد و می توان از هر سنی شروع به فراگیری آن کرد (Better Health)

گرند اسلم های تنیس

گرند اسلم ها که بزرگ ترین ها نیز نامیده میشوند در واقع متشکل از چهار تورنومنت اصلی و مهم تنیس هستند که عبارتند از: مسابقات آزاد استرالیا ، مسابقات فرانسه ، ویمبلدون و مسابقات آزاد ایالات متحده تنیسور های مطرح جهان دراین مسابقات به رقابت با یکدیگر میپردازند.

گرند اسلم ها تاثیر زیادی در جا به جایی رنک دارند و عمده ی آنها دارای جوایزی با ارزش مادی بسیار بالا ، تماشاچی زیاد و پشتیبانی رسانه ای بالا هستند.

دوره مسابقاتی که با نام گرند اسلم شناخته میشوند با مسابقات اوپن استرالیا در اواسط ماه ژانویه (اوایل بهمن ماه) آغاز و با مسابقات آزاد ایالات متحده که در اوخر ماه آگوست و اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور ماه) به پایان میرسد.

تمام گرند اسلم های تنیس در طی دوره زمانی دو هفته ای برگزار میشوند.

گرند اسلم های استرالیا و ایالات متحده در زمین هایی از جنس کفپوش ،گرند اسلم فرانسه در زمین های رسی و گرند اسلم ویمبلدون در زمین های چمنی برگزار میشوند .

در بین گرند اسلم ها ،گرند اسلم ویمبلدون قدیمی ترین آنهاست .پس از آن گرند اسلم آمریکا دارای سن بیشتر نسبت به بقیه است و اولین دوره ی آن در سال ۱۸۸۱ برگزار شد و پس از این دو گرند اسلم دو گرند اسلم فرانسه و استرالیا که به ترتیب اولین ادوار برگزاری آنها به سال های ۱۸۹۱ و ۱۹۰۵ بازمیگردد به وجود آمدند.

گرند اسلم ها برای برنده های ۵ رشته اصلی خود جوایز بسیار بالایی دارد. این رشته ها عبارتند از : تک نفره مردان و زنان ،دوبل مردان و زنان و دوبل مختلط مردان و زنان است.

مسئله جالب در مورد لغت گرند اسلم این است که ریشه کلمه گرند اسلم از قانونی در یک بازی کارتی خانوادگی و نام زمینی در بازی گلف آمده است.

وسائل مورد نیاز برای تنیس

برای بازی تنیس نیاز به وسایلی مثل یک راکت تنیس ، یک توپ ، یک زمین با یک تور و … می باشد . و در پاسخ به این سوال که آیا تنیس ورزش گرانی می باشد یا نه باید گفت که نسبت به بسیاری از ورزش ها تنیس ورزش گرانی نیست و البته نسبت به برخی ورزش ها هم گران تر است . بر خلاف تصور عموم که تنیس را ورزش لوکس و گران می دانند واقعیت چیز دیگری می باشد. اگر از تنیس بازان حفه ای که تغذیه ، بدن سازی و شرایط تمرینی خاصی دارند و باید در مسابقات زیادی شرکت کنند بگذریم . هزینه یک روز بازی تنیس چیز زیادی نمی شود. حتی آنهایی هم که می خواهند در ابتدای کار این رشته را فراگیرند هزینه زیادی بابت مربی پرداخت نمی کنند. در این رشته می توان با ۸۰ هزار تومان یک زمین تنیس را برای یک ساعت اجاره کرد. هزینه راکت تنیس و توپ آن نیز حدود ۳۵۰ هزار تومان می باشد . هزینه تدریس هم حدودا ۱۰۰ هزار تومان برای یک ساعت می باشد. در این رشته یک فرد آماتور می تواند تا چند جلسه آموزش مورد نیاز است و بعد از آن فرد می تواند به راحتی با اجاره زمین به این رشته بپردازد (خبرگذاری مهر)

آسان اسپرت تلاش می کند تا زمین های تنیس با کیفیت و باشگاه های معتبر در این راستا را به شما معرفی کند و شما می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

راکت تنیس از بخش‌های زیر تشکیل شده‌است:

 • صفحه یا Head
 • زه یا String
 • دسته یا Grip

معیارهای انتخاب راکت تنیس :

 1. اندازه صفحه یا Head Size
 2. سایز دسته یا Grip Size
 3. وزن راکت
 4. طول راکت
 5. عرض Beam
 6. میزان کشش زه یا String Tension

راکتها در دو نوع کنترلی و قدرتی طراحی شده‌اند. مساحت صفحه راکت معمولاً از ۹۵ تا۱۱۰ اینچ مربع متغیر است. معمولا برای شروع، راکتی با مساحت بزرگتر صفحه به  مبتدیان توصیه می شود. زیرا هم قدرت بهتری دارد و هم مساحت بزرگتری برای ضربه در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. وزن راکت از ۲۴۵ گرم تا ۳۳۹ گرم متغیر است، برای شروع، بهتر است خانم‌ها راکت با وزن کمتر از ۲۸۰ گرم و آقایان کمتر از ۳۰۰ گرم تهیه کنند. راکت سنگینتر، ضربات قویتری داشته و لرزش کمتری به دست ورزشکار منتقل می‌کند، اما راکت سبکتر، قدرت مانور و چرخش سریعتری برای ورزشکار مهیا می‌کند. برای انتخاب راکت، بهتر است با یک مربی تنیس مشورت کنید.

انواع زمین ها در تنیس

 • زمین رسی یا تنیس خاکی: برای زمین تنیس خاک باید بعد از هر بازی توسط یک کارگر نگهداری علاوه بر شارژ مجدد خاک رس ، هم سطح کردن(جول کشی) و آب پاشی زمین باید انجام شود ضمنا زمین تنیس خاک رس در زمان بارندگی و بادهای شدید قابل استفاده نیست. از این رو زمینهای تنیس  Hard court رفته رفته در آینده جایگزین زمینهای تنیس خاک رس می گردند.
 • زمین چمن: یکی از انواع زمین های تنیس شناخته شده در جهان زمین تنیس چمن مصنوعی می باشد.این نوع زمین تنیس با توجه به سهولت نگهداری، قابلیت بهره برداری در هر شرایط آب و هوایی وهمچنین قابلیت استفاده در تمام فصول سال بدون توجه به برودت هوا و زیبایی منحصر به فرد همواره مورد توجه ورزشکاران می باشد.مواد اولیه چمن تنیس شرکت یاراپویش ایرانیان (HATKO) از جنس فیبیلیت ،ارتفاع پایل چمن  ۲ میلیمتر بوده  و الیاف آن از جنس پلی پروپیلن  ساخت شرکت TenCateهلند  می باشد
 • زمین سخت یا Hard Court: درساخت زمینهای تنیس هارت کورت شرکتHATKO از مواد اولیه کمپانی ملوس آلمان استفاده شده ودارای گواهی تایید ITF (فدراسیون جهانی تنیس) بر اساس استاندارد ۲MEDIUM SLOW  و  ۳MEDIUM   در رنگهای متنوع(بدون محدودیت در انتخاب رنگ) می باشد .زمینهای هارت کورت بر خلاف زمینهای خاک رس قابل استفاده در تمام فصول سال و تمام شرایط آب و هوایی بوده و نیاز به نگهداری خاصی مانند آبپاشی ،خط کوبی ، شارژ خاک و ….ندارد.
 • زمین موکت یا فرش
 • زمین چوب
 • زمین آسفالت

انواع مسابقات تنیس :

 1. Singles: مسابقات فردی که در آن دو نفر در مقابل یکدیگر مسابقه را برگزار می کنند.
 2. Doubles: مسابقات دوبل که در آن دو تیم دونفره در مقابل یکدیگر به مسابقه می پردازند.
 3. Mixed doubles: مسابقات ترکیبی دوبل که مانند مسابقات دوبل می باشد با این تفاوت که در آن هر تیم متشکل از یک مرد و یک زن می باشد.
 4.  Canadian doubles  دوبل کانادایی: وقتی که تعداد بازیکنان در دسترس سه نفر باشد قوانین بازی در این شرایط تطبیق پیدا می کند با تعداد  نفرات و یک تیم دو نفره می تواند در مقابل یک بازیکن بازی کند.
 5.  Australian/American doubles دوبل استرالیایی/ آمریکایی: این حالت نیز تقریبا مشابه دوبل کانادایی است با این تفاوت که موقعیت بازیکنان در زمین تغییر پیدا می کند و هر بازیکن باید هم در تیم و هم به صورت انفرادی بازی کند.
 6. Wheelchair tennis  تنیس ویلچر: این نوع هم در شکل فردی و هم در شکل دوبل بین افراد روی ویلچر انجام می شود. تفاوت اصلی آن در این است که می توان توپ را در ان دوبار قبل از برخورد ان با زمین پرتاب کرد.
 7. Mini-tennis:  این یک تحول در تمرینات تنیس است که توپ های کمتر فشرده شده یا اندازه زمین های تغییر داده شده را به کار می گیرد که فایده آن نیز این است که فرآیند ورود به فضای رقابتی را بهبود می بخشد به علاوه به عنوان راهی برای بازیکنان جوان علاقه مند به تنیس برای ورود به این رشته می باشد.
 8. Jordache tennis : یک نوع از بازی تنیس است که بین سه نفر بازی می شود و یک بازی عادی تنیس است که در آن مسابقه بین دو نفر از این سه نفر صورت می گیرد و برنده در بازی باقی می ماند و بازیکن سوم جایگزین بازنده می شود و امتیازات افرادی که بازی می کنن باقی می ماند و در نهایت اولین کسی که ۵۰ امتیاز بگیرد برنده کل مسابقه می شود.

پرافتخارترین قهرمانان تنیس جهان:

بزرگترین ستاره مسابقات تنیس اوپن استرالیا: نواک جووکویچ با شش قهرمانی و راجر فدرر با پنج قهرمانی بزرگ ترین قهرمانان اوپن استرالیا به حساب می آیند.

بزرگترین ستاره مسابقات ویمبلدون: بازی کردن روی زمین چمن به خاطر غیرقابل پیش بینی بودن حرکات توپ و البته جهش کمتر آن روی چمن، معمولا تخصص تنیسورهای باهوش است، که می توانند احتمالات را بررسی کنند و بیشتر با هوش خود به توپ ضربه می زنند تا با قدرت. وقتی هم که بحث هوش پیش می آید، کسی بهتر از راجر فدرر وجود ندارد او یک تنیسور سوییسی است که با هفت قهرمانی در ویمبلدون انگلیس رکورددار این تورنمنت است.

بزرگترین ستاره مسابقات اوپن فرانسه: رولند گاروس فرانسه ستاره ای بزرگ تر از رافائل نادال فرانسوی را در تاریخ برگزاری اش ندیده است؛ رافائل نادال کسی است که به خاطر نه قهرمانی اش در رولند گاروس به «پادشاه خاک رس» معروف است . نادال اسپانیایی فاتح رولند گاروس از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ است.

بزرگترین ستاره مسابقات اوپن آمریکا: راجر فدرر با پنج قهرمانی قطعا مهم ترین تنیسور این مسابقات محسوب می شود و بالاتر از پیت سمپراس آمریکایی که در ۱۹ سالگی قهرمان این تورنمنت شد.

معیار مهارت تنیس براساس استانداردNTRP

در آمریکا و برخی کشور های دیگر ، میزان مهارت بازیکنان تنیس با نظام رده بندی NTRP بیان میشود. این نظام را انجمن تنیس ایالت متحده در سال ۱۹۷۹ مطرح کرد و تاکنون بکار میرود. در این نظام مهارت بازیکن با عددی بین ۱.۰ تا ۷.۰ بیان میشود. اعداد دیگر که میان دو عدد قرار دارد ، هر یک به اندازه ۰.۵ از عدد پیشین بیشتر است. بدین ترتیب ۱۳ رده داریم که به صورت زیر می باشد:

۱.۰ : این بازیکن تازه میخواهد تنیس را شروع کند.

۱.۵ : این بازیکن تجربه ای ندارد و بیشتر در تلاش است که توپ را در بازی نگه دارد.

۲.۰ : این بازیکن به تجربه بیشتر نیاز دارد. ضربات او آشکارا اشکال دارد ولی میداند که در بازی تک نفره و دو نفره باید چگونه و کجای زمین بازی کند.

۲.۵ : این بازیکن میتواند حدس بزند که توپ از کجا سر در می آورد ولی در رسیدن به آن مشکل دارد. میتواند با بازیکنی در سطح خودش چند ضربه پشت سرهم و با سرعت کم مبادله کند.

۳.۰ : این بازیکن در زدن ضرباتی با توان متوسط نسبتا موفق و یکدست عمل می کند ولی نمیتواند همه ضربات را درست بزند و ضربه هایش از نظر جهت و عمق و توان،تنوع ندارد. در بازی دونفره نظم لازم را ندارد.

۳.۵ : این بازیکن در زدن ضربات متوسط به حد اطمینان پذیری رسیده ولی ضربه هایش هنوز عمق و تنوع ندارد. میتواند با حالت تهاجمی در جلوی تور بازی کند و در بازی دو نفره دارد به همکاری تیمی نزدیک تر میشود.

۴.۰ : ضربات این بازیکن چه در فورهند و بکهند و چه در کنترل جهت ها و عمق ضربات اطمینان پذیر است. در اجرای لاب و والی و ضربات از بالای سر ( overhead ) موفق است.در ضربات سرویس گاه باعث خطا می شود. ممکن است رالی ها را به خاطر بی صبری و بی تابی ببازد. به روشنی در بازی دونفره همکاری تیمی را نشان میدهد.

۴.۵ : شروع به ماهر شدن در استفاده از قدرت و چرخش ها ( اسپین ) و شروع به کنترل سرعت،کسب حرکات پای دقیق و منظم؛ میتواند ضربات عمیق را کنترل کند و نقشه و استراتژی های بازی را بر اساس سبک بازی حریف تغییر دهد. می تواند سرویس اول را با دقت و با قدرت ضربه بزند و سرویس دوم را انجام دهد. تمایل دارد در ضربات سخت به برتری برسد( امتیاز را از آن خود بکند ). در بازی دونفره،در جلوی تور تهاجمی بازی میکند.

۵.۰ : به خوبی ضربات را پیش بینی میکند و غالبا یک ضربه بی نظیر و استثنائیِ محکم دارد که میتواند بازی را بسازد.می تواند به طور مرتب ضربات تمام کننده بزند و اشتباهات روی توپ های کوتاه را کاهش دهد. در اجرای ضربات لاب،هاف والی،والی،دراپ شات و ضربات بالای سر موفق است و می تواند سرویس های دوم خود را با چرخش ( اسپین ) زیاد و عمیق ضربه بزند.

۵.۵ : قدرت و استحکام ضربات را به عنوان سلاحی عظیم و بزرگ توسعه داده است. میتواند استراتژی ها و استایل های بازی را در شرایط رقابتی و مسابقه ای تغییر دهد و ضربات قابل اطمینانی در شرایط سخت و استرسی بزند.

۶.۰ : بدست آوردن رتبه های منطقه ای و کشوری .

۶.۵ : دارای تجربه مسابقات بزرگ و پر طرفدار است.

۷.۰ : زندگیش را از راه پول و جایزه های مسابقات حرفه ای می گذراند.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *