جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ هفتدهمین دوره جام ملتهای آسیا به میزبانی کشور امارات متحده عربی است، این دومین باریست که امارات متحده میزبان این دوره از رقابت ها میشود، آخرین بار در سال ۱۹۹۶ میزبان جام ملتهای آسیا بوده. این دوره به خاطر اضافه شدن هشت تیم پیش بینی می شد که رکورد تعداد گل تاریخ جام ملتها را بشکند. در دوره های شانزده تیمی، کلا ۳۲ بازی انجام می شد اما امسال جام ملتها ۵۱ بازی دارد.

همانطور که پیش بینی می شد در سی و هفتمین بازی که بین تیم های اردن و ویتنام برگزار شد تیم اردن موفق شد گل ۹۷ این سری از مسابقات را به ثمر برساند. رکورد قبلی مربوط به جام ملتهای آسیا ۲۰۰۴ بود که با ۹۶ گل به پایان رسید

در این دوره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران نیز مورد توجه کارشناسان متعددی قرار گرفته به صورتی که ایران با ۴ برد و ۵ کلین شیت به یکی از مسائل مورد توجه جام تبدیل شده. در همین راستا، دین جونز، کارشناس و نویسنده انگلیسی رسانه معتبر بلیچر ریپورت تصویری از تماشاگران ایرانی در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: آیا ایران قهرمان جام ملتهای آسیا می شود؟

 بازی های این دوره در هشت ورزشگاه در چهار شهر امارات متحده عربی برگزار میشود، همچنین بازی فینال همانطور که بازی افتتاحیه در ورزشگاه اسپرت سیتی زاید در ابوظبی برگزار شد، برگزار می شود.

 در این مقاله نگاهی به این سری از مسابقات ولی از زاویه ورزشگاه ها خواهیم داشت

 

  • شهر ابوظبی با سه ورزشگاه اسپرت سیتی زاید، محمد بن زاید و آل نهیان به میزبانی مسابقات می پردازد

 

ورزشگاه اسپرت سیتی زاید

ورزشگاهی چندمنظوره که در شهر ابوظبی قرار دارد. این ورزشگاه در سال ۱۹۷۹ میلادی ساخته شد و ۴۵۰۰۰ نفر گنجایش دارد. این ورزشگاه در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میزبان رقابت های پایانی جام باشگاه های فوتبال جهان بوده. همچنین میزبان رقابت های افتتاحیه و پایانی جام ملت های ۲۰۱۹ نیز هست.

 ورزشگاه محمدبن زاید

این ورزشگاه در سال ۱۹۷۹ تاسیس و در سال ۲۰۰۳ میلادی میزبان جام جهانی فوتبال جوانان بوده. مالک این ورزشگاه باشگاه الجزیره امارات بوده و در طی سال های گذشته ظرفیت ورزشگاه از ۱۵۰۰ نفر به ۳۷۵۰۰ نفر رسیده، همچنین رکورد بیشترین تماشاگر ۴۰۸۹۳ بوده که به دلیل بازی تیم ملی فوتبال امارات متحده عربی و تیم ملی استرالیا این رکورد ثبت شده.

بازی های تیم ملی فوتبال ایران با یمن، عمان و چین نیز در این ورزشگاه برگزار شد.

 

ورزشگاه آل نهیان

این ورزشگاه متعلق به باشگاه الوحده است و مالک آن خانواده آل نهیان است. این ورزشگاه در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده.

این ورزشگاه به عنوان ورزشگاه خانگی باشگاه الوحده ابوظبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر بازی‌های خانگی الوحده بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی جوانان ۲۰۰۳ هم در این ورزشگاه انجام شده است. همچنین تا کنون تیم های پرسپولیس و ذوب آهن نیز در این ورزشگاه به رقابت پرداخته اند.

 

  • همچنین شهر دبی نیز در لیست شهرهای میزبان حضور دارد و با دو ورزشگاه مکتوم بن راشد آل مکتوم و آل مکتوم میزبان این مسابقات است.

 

ورزشگاه مکتوم بن راشد آل مکتوم

اطلاعات زیادی از این ورزشگاه در دسترس نیست و ما هم به همین بسنده میکنیم که ظرفیت این ورزشگاه ۱۸۰۰۰ نفر است.

 ورزشگاه آل مکتوم

یک ورزشگاه چندمنظوره که امروز بیشتر از آن برای برپایی مسابقات فوتبال و به عنوان ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال النصر استفاده می شود. این ورزشگاه گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر جمعیت را دارد.

 

  • شهر العین نیز با دو ورزشگاه هزاع بن زاید و خلیفه بن زاید در این میان حضور دارد.

 

ورزشگاه هزاع بن زاید

ایم ورزشگاه در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده و گنجایش ۲۲۷۱۷ نفر را دارد. مالکیت این ورزشگاه برای باشگاه فوتبال العین می باشد. برای ساخت این ورزشگاه ۱۴۵۰۰۰۰۰۰ درهم هزینه شده.

بازی تیم ملی ایران با تیم ملی ژاپن نیز فردا در همین زمین برگزار می شود و امیدواریم بار دیگر بچه های تیم ملی دست پر از این زمین خارج شوند.

 ورزشگاه خلیفه بن زاید

یکی از معروف ترین وقایع در این ورزشگاه برگزاری مسابقات گروه ای از سری مسابقات جام جهانی فوتبال زیر بیست سال ۲۰۰۳ بود و ورزشگاه نیز میزبان برخی از مسابقات جام ملتهای ۱۹۹۶ بود. همچنین این ورزشگاه گنجایش ۱۲۰۰۰ نفر را دارد.

 

  • اما در این میان شهر شارجه تنها با یک ورزشگاه پا به عرصه گذاشته، ورزشگاه الشارجه

 ورزشگاه الشارجه

این ورزشگاه، ورزشگاه خانگی الشارجه هست و گنجایش ۱۲۰۰۰ نفر را دارد. از این ورزشگاه اطلاعات بیشتری در دسترس نیست

 

به امید پیروزی ایران در رقابت فردا با ژاپن و قهرمانی تیم ملی کشورمان در این دوره از رقابت ها.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید