هنگامی که مردم درمورد یوگا صحبت می کنند اغلب به مزایای فیزیولوژیکی تمرینات اشاره می کنند، مانند افزایش انعطاف پذیری و کاهش سفتی ماهیچه ها. مطالعات متعددی برای ارزیابی اثربخشی یوگا بر مغز و سلامت روان انجام شده است در این جا به پنج مورد آن اشاره می کنیم.

۱. یوگا آرامش روانی شما را بهبود می بخشد

آیا همیشه مضطرب به نظر می رسید و تنش دارید؟ آیا حس می کنید همه ی سختی های جهان بر دوش شماست؟ با کمک گرفتن از یوگا شما می توانید این احساسات منفی را کنار بگذارید. طبق نظر جامعه ی روانشناسی بریتانیا تمرکز تمرینات  بر اصلاح تنفس و حرکات بدن شماست. این راهی عالی برای تسکین ذهن و نگرانی ها می باشد. تمرینات تنفسی این ورزش ذهن شما را از عناصرمنفی پاک می کند. می توان نتیجه گرفت فردی که این ورزش را انجام می دهد از سلامت روان بالاتری برخوردار است.

۲. یوگا به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند

یوگا از فعالیت هایی از قبیل ریلکسیشن (آرامش)، مدیتیشن (مراقبه)، اجتماعی شدن (با توجه به انجام گروهی این فعالیت) و تمرین استفاده می کند. و در کاهش اضطراب و افسردگی موثر است. به نقل از مقاله ای از دانشگاه هاروارد، یوگا این کار را به واسطه ی تنظیم سیستم پاسخ دهی به استرس افراد، انجام می دهد. به  علاوه سبب کاهش فشار خون و ضربان قلب و هم چنین بهبود تنفس می شود. همچنین به شما کمک می کند تا بدون نیاز به داروهای گران قیمت با اضطراب و افسردگی مقابله کنید.

۳. تقویت حافظه و تمرکز

ممکن است اتفاق مهمی در زندگی شخصی تان رخ دهد زمانی که حتی تمرکز بر وظایف روزمره نیز برای تان دشوار است. شواهد بسیاری وجود دارد که حرکات یوگا سبب افزایش تمرکز می شود. وقتی در حال انجام حرکت خاصی هستید ذهن و روح شما تنها بر آن متمرکز است. این تمرکز در سایر بخش های زندگی تان نیز نمایان می شود.

۴. یوگا مانع شروع بیماری های روانی شایع در دوران نوجوانی می شود

در مرحله ی نوجوانی انواع مشکلات روحی، امکان شیوع بیشتری دارد. با توجه به نقشی که یوگا در کاهش اضطراب و سلامت روان ایفا می کند می تواند از نوجوانان در برابر بیماری های روانی محافظت کند.

۵. کاهش تاثیر تجربیات ناخوشایند

زنانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند همانند آن دسته از داوطلبان خدمت سربازی که به جنگ رفته اند، معمولا وضعیتی را که اختلال استرس پس از حادثه نام دارد، تجربه می کنند. افرادی که از این بیماری روحی رنج می برند اغلب درگیر کابوس هستند. به گفته ی انجمن روانشناسی امریکا، به ویژه در زمانی که درمان های دارویی و روانی معاصر شکست خورده است، هاتا یوگا در کاهش علائم PSTD موثر است.
پیشنهاد می کنیم در اوقات فراعت خود از این ورزش آرامش بخش  غافل نشوید و یادگیری آن را از امروز شروع کنید. اکنون میتوانید از طریق سایت آسان اسپرت اقدام به ثبت نام کلاس یوگا بکنید.

 

منبع:

examinedexistence.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید