والیبال نیز مانند دیگر ورزش ها دارای خطراتی از جمله آسیب دیدگی جسمانی می باشد. از جمله بیشترین قسمت های مورد آسیب در ورزش والیبال، شانه ها، آرنج ها و زانوهاست. آسیب ها در این ورزش علاوه بر اینکه از طریق زمین خوردن و یا ضربه ایجاد می شود، به دلیل انجام غلط حرکات ورزشی نیز می باشد.
از مهمترین آسیب های ورزشی در والیبال می توان به موارد زیر اشاره کرد.
سندروم اینپینجمت شانه:
آسیب های شانه به علت اینکه ورزرشکاران دستان خود را در بیشتر مواقع در بالای سر خود حرکت می دهند بیشتر شایع است. در صورت اینکه تاندون مشترک عضلات روتاتورکاف در ناحیه شانه گیر کنند می تواند منجر به وجود آمدن این سندروم شود.
آسیب های انگشتان:
پیچ خوردگی مفاصل، دررفتگی و شکستگی از بیشترین آسیب ها در این قسمت است.
کمردرد:
هدف نهایی در والیبال رسیدن به توپ و ضربه زدن به آن است، حال در صورتی که این حرکت به صورت غلط انجام شود و یا با کشیدگی بیش از حد سعی در رسیدن به توپ داشته باشیم، میتواند عاملی برای کمر درد شود. همچنین زدن اشتباه سرویس نیز میتواند تاثیر شگرفی در به وجود آمدن کمر درد داشته باشد.
بورسیت اوله کرانون:
در والیبال برخورد زیاد آرنج با زمین و سر خوردن روی زمین با هدف ضربه به توپ، باعث ایجاد بورسیت اوله کرانون می شود.
آسیب به رباط صلیبی:
آسیب به رباط های صلیبی در والیبالیست ها نسبت به دیگر ورزشکاران کمتر دیده می شود ولی درصورت بروز این آسیب برای این ورزشکاران، مشکلات زیادی را برایشان ایجاد می کند. از شایع ترین علل بروز آسیب به رباط صلیبی در والیبالیست ها فرود نامناسب و غلط بر روی پاهایشان می باشد.

برای جلوگیری از هر نوع آسیب ورزشی رعایت یکسری نکات الزامی است. در این مطلب چند نکته را برای والیبالیست ها آماده کرده ایم تا ضمن رعایت آن مانع آسیب دیدگی شوند.
  • همواره قبل از ورزش خود را به خوبی گرم کنید گرم کردن مناسب با پریدن در جا یا دویدن آرام و بخصوص با انجام حرکات کششی مناسب روی عضلات درگیر به مدت۱۵ – ۱۰ دقیقه به نحو محسوسی میزان صدمات را در رشته والیبال کاهش می دهید.
  • از زانو بند مناسب حتماً استفاده گردد تا در هنگام افتادن یا شیرجه زدن برای دریافت توپ به زانو آسیبی وارد نشود.
  • از کفش های سبک وزن که حمایت کافی را از مچ پا و قوس کف کف پا به عمل می آورند استفاده نمائید.در عین حال کفش باید خاصیت ضربه گیری مناسبی هم داشته باشد.
  • چنانچه تور والیبال از جنس فلز است باید با پارجه پوشیده شود تا حین اسپک زدن یا دفاع روی تور سبب آسیب فرد ورزشکار نشود.
  • هنگامی که توپ به سمت شما می آید بلند بگوئید مال من است تا با این حرف خطر تصادف با بازیگران دیگر هم تیمی کاهش یابد و آن ها برای گرفتن توپ جلو نیایند.
  • درباره کمک های اولیه بهتر است اطلاعاتی را کسب کنید و نحوه برخورد اولیه با خراش ، کشیدگی و پارگی عضلات را بدانید.
  • لازم است محل ورزش دسترسی سریع به اورژانس جهت مواد خاصی داشته باشد.
  • در صورت پرداخت به والیبال در محیط های باز لازم است قبل از انجام ورزش زمین را از نظر اشیاء تیز یا شیشه بررسی و آن ها را جمع آوری کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید